Kaupunki haastoi Elokapinan jäseniä oikeuteen ja vaatii korvauksia

Mielenosoittajat estivät hakkuutöitä helsinkiläisellä asuinalueella.
Hirsirivitaloja rakennusvaiheessa Honkasuolla Helsingissä 2021. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Hirsirivitaloja rakennusvaiheessa Honkasuolla Helsingissä 2021. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Helsingin kaupunki on haastanut elokapinalaisia oikeuteen tapahtumista Luoteis-Helsingin Honkasuolla helmikuussa 2022. Tuolloin paikalla osoitettiin mieltä ja osa mielenosoittajista yritti estää metsähakkuita asettumalla työkoneiden eteen. Kaupunki oli kaavoittanut Honkasuolle asuntoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Nyt kuutta Elokapinan mielenosoittajaa syytetään pakottamisesta ja Helsingin kaupunki vaatii heiltä 7500 euron vahingonkorvauksia sekä 3000 euron oikeudenkäyntikulujen maksamista. Elokapinan tiedotteen mukaan oikeudenkäynti oli 12. syyskuuta ja käräjäoikeuden päätös saapuu 26. syyskuuta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Honkasuon metsä kaadettiin uuden puutaloasuinalueen rakentamiseksi. Asuinalueen asemakaava oli hyväksytty jo vuonna 2010 ja metsän puolesta rakentamista vastaan oli osoitettu mieltä ennenkin.  Helmikuussa 2022 järjestetty mielenosoitus kesti kolme päivää, joista kahtena osa mielenosoittajista yritti estää hakkuita.

-Tuntuu kohtuuttomalta, että Helsingin kaupunki tuhoaa korvaamatonta metsä- ja suoluontoa sekä suojellun lajin elinympäristön, mutta me olemme ne, joilta vaaditaan vahingonkorvauksia, kommentoi syytettynä oleva Topi-Matti Heikkola tiedotteessa.

Rikos- ja riita-asioiden oikeuskäsittely voi kestää Suomessa useita vuosia. Juristin mukaan ruuhkat olisi mahdollista purkaa tehokkaammilla toimilla.
Kansanedustaja tuomittiin 20 päiväsakon rangaistukseen.
Mainos