Kaupunki arvioi puiston portaikon hinnaksi 55 000 euroa, eläkeläinen teki 500 eurolla

Toronton kaupunki uhkaa purkaa eläkeläismiehen rakentaman portaikon.

Torontolainen eläkeläinen Adi Astl sai tarpeekseen kotinsa lähellä olevan puiston vaarallisesta mäestä ja rakensi paikalle pienen portaikon noin 500 eurolla. Kaupungin alkuperäinen hinta-arvio portaikkohankkeelle oli 55 000–130 000 euroa

Astl kertoo CTV:lle saaneensa tarpeekseen siitä, että asukkaat kaatuilivat mäessä eikä kaupungin portaikkoprojekti edennyt.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Luulin heidän suunnitelleen liukuportaita, Astl vitsailee viranomaisten hinta-arviosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kaupunki ei ole suhtautunut eläkeläismiehen toimintaan myönteisesti. Kahdeksan askelman portaikko on pantu käyttökieltoon ja suojattu kieltoteipeillä, koska se ei vastaa kaupungin rakennusmääräyksiä.

– Emme voi sallia sitä, että porukka päättää painella rautakauppaan ja rakentaa portaikon puistoon, koska he haluavat sellaisen, kaupungin pormestari John Tory kommentoi.

Hän myöntää, että kaupungin hinta-arvio kuulostaa epärealistiselta.

Mainos