CNN:n tietojen mukaan Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on hyväksynyt 50 miljardin dollarin arvoisten tuontitullien asettamisen kiinalaisille tuotteille. Tulleista on määrä ilmoittaa virallisesti myöhemmin perjantaina.
Trump tapasi torstaina hallintonsa talouspoliittisen johdon. Mukana oli valtiovarainministeri Steven Mnuchin, kauppaministeri Wilbur Ross ja kauppaedustaja Robert Lighthizer.
Toimenpide merkitsisi Kiinan ja Yhdysvaltojen kauppajännitteiden merkittävää eskalaatiota.
Kiina on ilmoittanut vastaavansa mahdollisiin tuontitulleihin samalla mitalla. Tämä tarkoittaisi todennäköisesti 50 miljardin dollarin arvoisia tulleja muun muassa Yhdysvalloissa tuotetuille autoille, lentokoneille ja soijapavuille.
Alkukevään uhkailujen jälkeen maat järjestivät toukokuussa kaksi kauppapoliittista neuvottelukierrosta. Tuolloin vaikutti siltä, että kauppasota saatiin vältettyä. Kiina ilmoitti lisäävänsä amerikkalaisten maatalous- ja energiatuotteiden tuontia, mikä vähentäisi kauppataseen epätasapainoa.
Trump on kommentoinut kauppapolitiikkaa näkyvästi myös sosiaalisessa mediassa.
– Maanviljelijät eivät ole menestyneet 15 vuoteen. Meksiko, Kanada, Kiina ja muut maat ovat kohdelleet heitä epäreilusti. Amerikkalaisille viljelijöille asetetut suuret kauppaesteet tullaan vihdoin romuttamaan. Alijäämäisesta kauppataseesta on päästävä eroon, Trump kirjoitti Twitterissä kesäkuun alussa.
– Kiina on asettanut 16 prosentin veron soijapavuille. Kanada on asettanut monia esteita maataloustuotteillemme. Tätä ei voi hyväksyä!
https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1003634405036961793