Kauppakamarit esittävät ruokakauppaan 22-prosenttista alkoholia

Verotuksella voitaisiin kauppakamarien mukaan tarvittaessa tasapainottaa kysyntää.

Kauppakamarit olisivat valmiita jatkamaan alkoholilainsäädännön vapauttamista niin, että mietojen, enintään 22-prosenttisten alkoholijuomien myynti sallittaisiin vähittäiskaupassa. Lisäksi myynnin kellonaikaa koskevista rajoituksista pitäisi luopua.

Kauppakamareiden mukaan myös anniskelun sekä tila- ja panimomyynnin esteitä tulee selvittää. Alkoholiverotuksella voitaisiin tarvittaessa tasapainottaa kysyntää huomioiden se, ettei verotus johda matkustajatuonnin kasvuun.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kaikki uudistukset tehtäisiin maltillisesti vaikutuksia seuraten.

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan vuoden 2018 alusta voimaan tulleesta alkoholilain muutoksesta saadut kokemukset osoittavat, että alkoholin myynnin vapauttamista kannattaa jatkaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Lakimuutoksen yhteydessä esitetyt uhkakuvat eivät toteutuneet, vaan esimerkiksi matkustajatuonti ja väkevien alkoholijuomien myynti ovat vähentyneet. Suomella on kaikki mahdollisuudet tavoitella keskeisillä kilpailukykymittareilla maailman kärkeä. Tämä vaatii sitä, että Suomi on mahdollistava yhteiskunta, joka luo edellytyksiä yrityksille ja yksilöille yrittämiseen, luovuuteen ja uusien ratkaisujen etsimiseen, hän arvioi tiedotteessa.

Kauppakamarit vaativat turhan byrokratian purkamista yhteisessä vaaliohjelmassaan. Sujuva sääntely edesauttaa kauppakamarien mielestä tervettä kilpailua ja kannustaa yrittäjyyteen.

Muita kauppakamareiden ajamia sujuvamman sääntely-ympäristön tavoitteita ovat kaavoituksen sujuvoittaminen, investointien sujuvoittaminen yhden luukun ja luvan periaatteella, lainvalmisteluun liittyvän sääntelyn sujuvoittaminen ja apteekkilainsääntelyn turvallinen vapauttaminen.

Mainos