Kaupn liiton mukaan kauppa on kotimaisen digikehityksen kärjessä. Tarve digiosaamiselle yrityksissä on kuitenkin kova, jotta kehityksen kelkasta ei pudottaisi jo lähitulevaisuudessa.
Esimerkiksi hurjaa vauhtia kehittyvä maksaminen vaatisi osaamista myös kaupassa, mutta varsinkin pienissä yrityksissä sitä on liiton mukaan harvoin. Tällä hetkellä kauppa saa digiosaajia lähinnä kouluttamalla heitä itse, mihin harvan yrityksen resurssit ja osaaminen riittävät.
Kaupan liitto on laskenut eri toimialoille digitalisaatioindeksin Elinkeinoelämän keskusliiton toteuttaman yrityskyselyn aineiston pohjalta. Yritysten omien arvioiden perusteella kauppa ja muut palvelut johtivat digikehitystä teollisuuden ja rakentamisen tullessa kaukana perässä.
Vähittäis- ja tukkukaupan yrityksistä 18 prosenttia katsoi, ettei pysty seuraamaan ja hyödyntämään digitalisaatiota, vaan ainoastaan mukautumaan siihen. Vertailuna teollisuusyrityksistä mukautumaan tyytyviä oli 24 prosenttia.
Lähes kaikki ymmärtävät digitaalisen osaamisen ja vaikkapa some-kanavien merkityksen markkinoinnissa, mainonnassa ja viestinnässä, mutta Kaupan liiton mielestä osaamista tarvitaan paljon laajemmin.
– Suuret yritykset ja kansainväliset ketjut panostavat asiakasanalytiikkaan, logistiikkaan, maksamisen teknologioihin jne., mutta esimerkiksi pienellä erikoiskaupalla ei tähän aika ja osaaminen aina riitä. Ja juuri erikoiskauppa hyötyisi digitalisaatiosta kansainvälisen kilpailun keskellä, arvioi Kaupan liiton pääekonomisti Jaana Kurjenoja.
Hän muistuttaa, että digiosaajien kouluttaminen on lähes mahdotonta pienelle erikoiskaupalle.
– Avuksi tarvitaan julkisen sektorin tukemia hankkeita, joilla kaupan yritykset, oppilaitokset, tutkimushankkeet ja eri alojen startupit tuodaan yhteen.