Katinkullan perustanut yrittäjä: S-ryhmän edustajat ovat soluttautuneet kuntien hallintoon

1980-luvulla lomakeskus Katinkullan perustanut yrittäjä kritisoi voimakkaasti S-ryhmää Uuden Suomen Puheenvuoro-blogissaan.

Pertti Lindemanin mukaan S-ryhmä on onnistunut luomaan tilanteen, jossa sen edustajat elävät muiden suomalaisten kustannuksella.

– Yksityisyrittäjiltä vaaditaan kohtuuttomia viranomaisten tarkastusmaksuja, kun S-ryhmän maksut ovat murto-osia liiketila neliöihin ja asiakaspaikkamääriin nähden, Lindeman kirjoittaa.

Hänen mukaansa viranomaiset ovat ajaneet yksityisyrittäjät ahtaalle S-ryhmää suosiessaan.

Kirjoittaja kertoo kuulleensa maatalousyrittäjien, ravintolayrittäjien ja suomalaisten kuluttajien kertomuksia ryhmän toiminnasta.

– Sain kuulla kuinka S-ryhmän edustajat nuijivat kuntahallinnoissa päätökset S-ryhmän eduksi ja yksityisyrittäjien vahingoksi. Järkyttävää oli kuunnella kuinka S-ryhmän virkamiehet ovat soluttautuneet kuntien ja kaupunkien hallintoon, Lindeman sanoo.

– Korruptio kukoistaa ja kukaan ei puutu.

Mainos