Kataloniaan tiistaisiksi julistettu yleislakko on La Vangardia -lehden mukaan aamulla toteutunut hyvin. Katalonian tärkeimmät ammattiliitot ja aluejohtaja Carles Puigdemont julistivat vuorokauden yleislakon vastalauseeksi viime sunnuntain väkivaltaisuuksille.
Aamulla ennen kahdeksaa mielenosoittajat sulkivat lehden mukaan Kataloniassa kaksitoista valtatietä. Barcelonassa suljettiin myös pääkatuja liikenteeltä.
Myös julkista liikennettä on vähennetty, esimerkiksi Barcelonan metro toimii vain 40 prosenttisesti ja bussiliikenne 30 prosenttisesti.
Julkisella sektorilla virastoissa ja laitoksissa tarjotaan tiistaina vain vähimmäispalveluja, eikä lakkoon osallistuminen vähennä työntekijöiden palkkaa.
La Vangardian mukaan myös monet pikkukaupat ovat suljettuina Katalonian suurimmissa kaupungeissa. Barcelonan ruokatukuissa on ollut aamulla hiljaista kuin sunnuntaina.
Lakkoon osallistuvat myös kaikki Barcelonan ja Tarragonan satamien ahtaajat. Barcelonassa ahtaajat aikoivat lisäksi järjestää viiden aikaan iltapäivällä mielenosoitusmarssin kaupungin keskustaan.
Sen sijaan Seatin ja Nissanin autotehtailla Barcelonassa työt jatkuivat aamulla normaaliin tapaan.
El Pais -lehden mukaan ammatilliset keskusjärjestöt UGT ja CCOO ovat muistuttaneet, että tiistain toimet eivät ole yleislakko vaan mielenilmaus sunnuntain tapahtumien takia. Liitot toteavat, että ne eivät myöskään hyväksy yksipuolista itsenäisyysjulistusta tukevia näkökantoja.