Carles Puigdemont kertoo BBC:n haastattelussa itsenäisyysjulistuksesta, että hänen hallituksensa ryhtyy toimiin tämän viikon lopulla tai ensi viikon alussa.
Puigdemont arvioi, että Espanjan hallituksen väliintulo ottamalla Katalonia hallintaan olisi virhe, joka muuttaisi kaiken.
Espanjan kuningas Felipe VI piti tiistai-iltana televisiopuheen, jossa hän sanoi Katalonian kansanäänestyksen järjestäjien asettaneen itsensä lain ulkopuolelle.
Kuninkaan mielestä järjestäjät osoittivat, että he eivät kunnioita valtiovaltaa. Hänen myös totesi heidän rikkoneen demokraattisia laillisuusperiaatteita vastaan.
Kuningas arvioi tilanteen olevan Espanjassa äärimmäisen vakava, ja hän vetosi maan yhtenäisyyden puolesta. Katalonian yhteiskunta on hänen mukaansa sirpaloitunut, ja kansanäänestys saattaa vaaraan Katalonian alueen ja koko Espanjan taloudellisen vaurauden.
Toisaalta hän vakuutti Espanjan selvityvän vaikeiden aikojen yli.