Mainos - sisältö jatkuu alla
EU-komission varapuheenjohtaja Jyrki Kataisen mukaan perustuslaki tarjoaa kunnille niin laajan itsehallinnon, että sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistaminen vaikeutuu. Hänen mielestään moni poliitikko pitää itsehallintoa tärkeämpänä kuin kansalaisten peruspalveluja.
– Perustuslain kanssa on ollut – sekä minun aikanani että jälkeen – aika paljon jumppaamista. Kunnallinen itsehallinto on perustuslain kannalta erittäin tärkeä arvo. Toisinaan moni poliitikko kokee, että se on tärkeämpää kuin kansalaisten peruspalvelut, Katainen sanoo Ylellä.
Mainos - sisältö jatkuu alla
Hänen mukaansa järjestelmää on pakko muuttaa, jos palveluja halutaan tarjota jatkossakin. Eduskunnan perustuslakivaliokunta kokoontuu torstaina käsittelemään sote-uudistusta.