Barroso varoitti Euroopan johtajia hellittämästä uudistusten ajamista, vaikka talouskasvun näyttääkin piristyvän.
Barroso kehotti euroaluetta jatkamaan pankkiunionin ja erityisesti yhteisen pankkivalvonnan luomista. Hän myös kehotti keskittämään kaikki taloudelliset ponnistelut kasvun aikaansaamiseksi, koska sen avulla voidaan lääkitä kaikkein pahinta ongelmaa, työttömyyttä.
Kiinassa parhaillaan vieraileva Katainen muistutti, että Euroopan on pidettävä mielessään syvimmän taloudellisen kriisin opetukset, mutta samalla kiinnitettävä katseensa kilpailukykyyn ja kasvuun.
– Nostaaksemme kilpailukykyämme meidän on käytettävä aiempaa vähemmän punaista nauhaa ja rajoituksia. Meidän on varmistettava, ettei Euroopan lainsäädäntö luo esteitä elinkeinoelämällemme ja estä sen kilpailukykyä, Katainen sanoi.
Vanhanaikainen ja tarpeeton sääntely olisi Kataisen mielestä poistettava sieltä, mistä se on tarpeen poistaa.
– Tämä on uskottavuuskysymys, Katainen huomautti.
Katainen painotti, ettei ole tarpeellista arvostella EU:n toimivaltaa. Sen sijaan hänen mielestään on varmistettava, että toimivaltaa käytetään yhteisiin tarpeisiin.