Euroopan parlamentin jäsen Petri Sarvamaa (kok.) on huolissaan EU:n maatalouspolitiikan (CAP) uudistukseen liittyvästä suunnitelmasta kieltää lihaan viittaavien termien käyttö kasvispohjaisten tuotteiden myynnissä. Hän haluaa selventää asiaan liittyvää keskustelua ja laajentaa näkökulmaa.
Sarvamaan mielestä ei pitäisi puuttua markkinoiden päätöksentekoon asiassa.
– Kyse on komission esityksen sijaan meppijoukon aloitteesta määrittää kielto käyttää termejä kuten makkara, pihvi tai burgeri kasvispohjaisten tuotteiden markkinoinnissa ja myynnissä. Olen pyrkinyt maatalousvaliokunnassa tuomaan tolkkua tähän keskusteluun, Sarvamaa sanoo.
Ranskalaiset ja saksalaiset lihantuottajat ovat olleet päätoimijoita muutoksen ajamisessa, vedoten muun muassa ruoan alkuperämerkintöjä koskevaan sääntelyyn.
– Sanalla sanoen olen kuitenkin huolissani päätöksen mahdollisesta läpimenosta. Toivoisin itse, että parlamentti antaisi markkinoiden päättää näiden tuotteiden nimistä, kunhan niiden koostumus esitetään selkeästi. Unionin ei pitäisi jarruttaa markkinoiden kehitystä millään alalla, ei myöskään tässä asiassa, Sarvamaa toteaa.
Hänen mukaansa kielto käyttää lihaperäisiä sanoja on juuri sellaista turhaa sääntelyä, jollaista EU:n ei pitäisi säätää. Samalla se ilmentää holhoavaa ajatusta kuluttajista, jotka tarvitsevat hallintoa kertomaan heille ruokatuotteiden sisällön. Paketissa tulee kuitenkin ilmetä selkeästi käytetty raaka-aine.
– EU:n tulee pyrkiä olemaan suuri suurissa ja pieni pienissä asioissa, kuten mantra sanoo. Tällainen detaljitason sääntely on omiaan hämärtämään yhteisen unionin merkitystä ja pikemminkin saa sen näyttämään naurettavalta kansalaisten silmissä. Ihmiset kyllä erottavat, syövätkö soijapohjaista vai lihaperäistä pihviä, jos eivät mausta niin pakkausetiketistä, jossa tuotteen raaka-aineet tulee selkeästi ilmoittaa, Sarvamaa sanoo.
Hän korostaa, että maatalouspolitiikan uudistuksen suuret linjat ovat jäämässä paljon vähemmälle huomiolle, vaikka niillä on huomattavasti suurempi vaikutus jäsenvaltioihin.
– Annetaan kasvismakkaroiden olla makkaroita ja soijapihvien pihvejä – kuluttajat kyllä osaavat itse valita, mitä ruokakärryynsä laittavat, summaa Sarvamaa.