Suomeksi tämä tarkoittaa, ettei kunta saa ulkoistaa omia sosiaali- ja terveyspalvelujaan kesäkuun alusta alkaen, kuten se oli kaavaillut.
Kunnan on pysyttävä yhteistoiminnassa Haapajärven, Pyhäjärven ja Reisjärven kanssa sopimuskauden eli kuluvan vuoden loppuun saakka.
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta (sd.) toivoo, että valtioneuvosto päättää ministerityöryhmän tahdon mukaisesti.
– Kärsämäen sooloilu on räikeä esimerkki siitä, miten säästösyihin vedoten yritetään rikkoa Paras-puitelakia ja kuntien välistä perussopimusta sekä ohittaa henkilöstön kuuleminen palvelujen tuottamissuunnitelmissa. Ministerityöryhmän kanta on selvä viesti siitä, että näin ei voida menetellä, sanoo Eloranta.
Hän arvelee, että Kärsämäen seikkailu päättyy kunnan kannalta nolosti. Elorannan mielestä se on kuntapäättäjille selvä viesti siitä, että henkilöstöä ei vastaisuudessa voi jättää huomiotta, kun kuntapalvelujen tuottamista suunnitellaan.