Suomen ja Viron viranomaiset harjoittelevat matkustajalaivalla syntyneen joukkotappelun rauhoittamista nousemalla laivoihin eri viranomaisten veneistä ja helikopterista.
– Tänään järjestettävässä viranomaisharjoituksessa harjoitellaan tilannetta, jossa alun perin pienemmästä konfliktista lähtenyt tilanne eskaloituu suuremmaksi kahden joukon väliseksi tappeluksi matkustajalaivalla. Viranomaisten tarkoituksena on rauhoittaa tämä tilanne, kertoo Karjalaisen haastattelema poliisijohtaja Tomi Vuori Poliisihallituksesta.
Harjoituksella halutaan varmistaa, että yhteistyö toimii merellisissä tilanteissa eri viranomaisten sekä eri maiden viranomaisten kesken.
– Tämän tyylisen merellisen kriisin ratkaisemisessa on tärkeää, että yhteistyö eri maiden välillä toimii saumattomasti, sanoo poliisimajuri Marti Magnus Viron poliisi- ja rajavartiolaitokselta.
Viranomaiset eivät paljasta etukäteen millä matkustajalaivoilla harjoitus näkyy. Laivayhtiö ilmoittaa harjoituksen alkamisesta matkustajille. Harjoituksesta ei ole haittaa matkustajille,