Pohjois-Karjalan Liperissä on navetasta varastettu kolme nautaa. Karjalaisessa rikoskomisario Simo Hämäläinen sanoo, että ”ei tule omalta uralta vastaavaa mieleen”.
Isäntä kertoo huomanneensa nautojen katoamisen navetasta keskiviikkoaamuna. Ovi oli auki, portti selällään ja kameran johto käyty katkaisemassa etukäteen.
Tilan viimeiset lihatuotantonaudat olivat erillisessä rakennuksessa. Ne painavat 600-700 kiloa kukin ja yksi lehmä on teuraana arvoltaan noin 600-700 euroa.
Tilalla epäillään, että nautoja odotti auto ohi menevällä tiellä.
Poliisin mukaan ”hiehot eivät ole helppo anastuksen kohde. Niitä on vaikea käsitellä ja myydä eteenpäin”.
Asianomistajien kuulemisen jälkeen tapausta tutkitaan pimeänä omaisuusrikoksena. Poliisi toivoo havaintoja, tietoja ja huhuja tapaukseen liittyvistä asioista ja varsinkin mahdollisista ajovälineistä.