Karhuja viimevuotista vähemmän, samoin kaatolupia

Maa- ja metsätalousministeriö esittää alkavalle metsästysvuodelle 115 karhun kaatokiintiötä. Tämä on 17 karhua vähemmän kuin viime vuonna. Tämä johtuu karhukannan pienentymisestä.

Suomessa elää riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen arvion mukaan 1405–1535 karhua. Viime vuoden arvio oli 1560–1680 karhua. Kanta on laskenut erityisesti Keski- ja Länsi-Suomessa, kun taas Itä-Suomessa se on lievässä kasvussa.

Suunniteltu kaatokiintiö verottaisi 7,8 prosenttia arvioidusta karhukannasta. Kanta pysyisi siis metsästyksen jälkeen vakaana tai kasvaisi hieman. Metsästyslupien määrää painottuu Itä-Suomeen.

Näiden lupien lisäksi Suomen riistakeskus voi myöntää harkintansa mukaan poikkeuslupia vahinkoa tai uhkaa aiheuttavien karhujen kaatamiseen.

Karhu kuuluu tiukasti suojeltuihin lajeihin, jonka metsästystä säädellään EU:n luontodirektiivissä.

Metsästyskiintiöt pyritään mitoittamaan niin, että karhuja esiintyy sopivissa elinympäristöissä ja tasaisesti koko maassa, jolloin millekään alueelle ei aiheudu niistä erityistä huolta.

Samalla pyritään vähentämään karhujen aiheuttamia vahinkoja, joista suurin osa aiheutuu porotaloudelle. Viime vuonna löydettiin lähes 600 karhun tappamaa poroa.

Mainos