Työ- ja elinkeinoministeriön väistyvän kansliapäällikkö Erkki Virtasen mukaan olemme 1990-luvun alun lamaa huonommassa asemassa.
”Silloin kävimme hyvin syvällä, mutta tulimme nopeasti pois. Vuonna 1993 alkanut bruttokansantuotteen kasvu jatkui vuoteen 2007 keskimäärin neljän prosentin vuosivauhtia”, Erkki Virtanen muistelee.
Hänen näkemyksensä lähivuosista voisi olla parempikin.
”Nyt Suomen talouskasvu vuoteen 2030 asti on korkeintaan yksi prosentti vuodessa, jos kaikki menee hyvin. Kun päästäisiin edes nollaan ja sitten yhteen”, hän toivoo haastattelussa.
Virtasta kansliapäällikön tehtävässä seuraa hänen alaisensa Jari Gustafsson. Työnsä jättävällä kansliapäälliköllä on näkemys siitä, millä Suomi nousee.
”Ei Angry Birdsit Suomea pelasta. Hype ja pelimaailma on kivaa, mutta pitää muistaa mittakaava. Kyllä suomalaisten ruisleipä tulee edelleen metsästä ja metallista”, Virtanen sanoo.