Useat kansanedustajat epäilevät, että heidän koteihinsa on tunkeuduttu.
Helsingin poliisi on käynnistänyt asiasta esiselvityksen. Asiaa selvitetään yhteistyössä keskusrikospoliisin kanssa.
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) ja varapuhemies Paula Risikko (kok.) pitivät asiasta tänään torstaina tiedotustilaisuuden eduskunnassa. Halla-aho sanoi, että tapauksia on huomattava määrä.
Epäillyt tapaukset ajoittuvat Halla-ahon mukaan noin vuoden ajalle. Puhemies ei kertonut epäiltyjen tapausten tarkkaa määrää.
Epäillyistä tunkeutumisista ei jäänyt murtojälkiä eikä mitään ole tiettävästi rikottu tai varastettu. Sen sijaan asuntoihin oli jätetty jälkiä, jotka olivat paikoin huomaamattomia.
– On mahdollista, että merkit on jätetty tarkoituksella edustajan havaittaviksi, puhemies sanoi tiedotustilaisuudessa.
Varapuhemies Risikko sanoi, että eduskunta sai ensimmäisen tiedon epäilystä, kun yksittäinen kansanedustaja kertoi havainnoistaan. Kansanedustaja kertoi epäilleensä, että hänen kotonaan oli käyty luvatta.
Risikko ja eduskunnan turvallisuusjohtaja Aaro Toivonen kutsuivat eduskuntaryhmien johtajat koolle. Ryhmille kerrottiin havainnoista. Kansanedustajia pyydettiin ilmoittamaan epäilyttävistä havainnoistaan eduskunnalle, minkä jälkeen ilmoituksia on tullut lisää.
Halla-ahon mukaan mahdollisella tekijällä ja taustalla olleilla motiiveilla spekulointi on tällä hetkellä turhaa. Hän kuitenkin sanoi toiminnan olevan sen kaltaista, jota valtiollisten toimijoiden tiedetään harjoittavan.
Tapauksia on tullut ilmi etenkin Helsingissä.
Kansanedustajille on lähetetty ohjeet epäiltyihin tapauksiin liittyen. Lisäksi kansanedustajien toivotaan tekevän epäilyistä rikosilmoitukset.
Epäiltyjen tapausten kohteita ei yhdistä esimerkiksi sukupuoli tai tietty puolue.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi medioille eduskunnassa, että asia selvitetään perusteellisesti. Hänen mukaansa on ”hyvin mahdollista”, että taustalla olisi vieraan vallan vaikuttamista.
Orpo kertoo saaneensa tiedon epäillyistä tunkeutumisista muutamia päiviä sitten.
Kansanedustaja Jarno Limnell (kok.) sanoi Verkkouutisille, että asia on vakava. Hän painottaa, että tapahtuneeseen on suhtauduttava kylmäpäisesti.
– Ei lähdetä panikoimaan tällä asialla ja se, mikä minusta on tärkeä myöskin suomalaisille sanoa on, että ei tällainen toiminta millään tavalla vaikuta eduskunnan tai kansanedustajien työntekoon. Ei tällä tavalla voida meitä myöskään millään tavalla horjuttaa. Sanoisin, että päinvastoin. Päättäväisyys ja yhtenäisyys tässä talossa lisääntyy.