RKP:n kansanedustajat Mikaela Nylander, Lars Erik Gästgivars, Mats Nylund ja Stefan Wallinin sekä keskustan kansanedustajat Ari Torniainen ja Markus Lohi ovat huolestuneita suunnitelmista sulkea useita Verohallinnon toimipisteitä.
Suunnitelmat liittyvät vireillä olevaan Asiakaspalvelu 2014 –hankkeeseen, jonka tavoitteena on luoda julkiselle hallinnolle yhteisten asiakaspalvelupisteiden verkko. Palveluja tarjottaisiin perinteisten tapojen lisäksi yhä enemmän esimerkiksi puhelimitse, kokonaan sähköisenä palveluna tai asiantuntijan videoyhteydellä antamana etäpalveluna.
Verohallinnon ylijohtaja Heli Lähteenmäki sanoi tiistaina, että Asiakaspalvelu 2014-hanke heikentää merkittävästi verohallinnon asiakaspalvelua.
− Monimutkaisissa veroasioissa on ensiarvoisen tärkeää, että verohallinnon asiakkaalla on mahdollisuus saada asiantuntevaa palvelua henkilökohtaisesti kasvokkain virkamiehen kanssa. Puhelinpalvelu tai verkossa asiointi, ei korvaa tällaista henkilökohtaista palvelua paikan päällä, sanoo Mikaela Nylander.
Hän jätti tiistaina eduskunnassa yhdessä kansanedustajien Gästgivarsin, Nylundin ja Wallinin kanssa kirjallisen kysymyksen koskien verohallinnon toimipisteverkon kehittämistä.
− On välttämätöntä, että verohallinnon toimipisteverkostoa kehitettäessä on palvelujen laadun lisäksi myös taattava palvelujen alueellinen saatavuus. Kansalaisilla tulee myös tulevaisuudessa olla tosiasiallinen mahdollisuus asioida henkilökohtaisesti paikan päällä verohallinnon toimipisteissä, sanoo Nylander.
Keskustalaiset vastustavat verohallinnon keskittämissuunnitelmia
Keskustan Ari Torniainen ja Markus Lohi ilmoittavat tiedotteessaan vastustavansa verohallinnon keskittämissuunnitelmia.
Julkisuuteen tulleiden tietojen mukaan Asiakaspalvelu 2014 –hankkeen myötä lakkautusuhan alla ovat esimerkiksi Rovaniemen, Lappeenrannan, Jyväskylän, Lahden, Joensuun, Kokkolan, Porin ja Hämeenlinnan toimistot.
Torniaisen ja Lohen mukaan yhteispalvelupisteet ovat lähtökohdiltaan hyviä, mutta haasteeksi voi koitua osaamisen löytyminen kunnista.
– Kuntien virkamiehet ovat omilla aloillaan ammattilaisia, mutta riittääkö heidän osaamisensa tarjoamaan verohallinnon asiakaspalvelua, joka vaatii erikoisosaamista, Lohi pohtii.
Kansanedustajien mukaan verohallinnon täytyisi katsoa mallia toiselta valtion laitokselta Kelalta, joka on pystynyt nykytekniikka hyödyntäen välttämään monien pientenkin toimipisteiden lakkauttamisen.
– Nykytekniikkaa hyödyntäen voitaisiin jopa parantaa asiakaspalvelua siten, että neuvontapalveluita voitaisiin tarjota esimerkiksi videoyhteyden avulla. Tämä malli on käytössä TE-toimistoissa, he sanovat.
– Teknologian hyödyntäminen ei saa olla kuitenkaan perusteena keskittämiselle, vaan mahdollistaisi täysin toisenlaisen strategian, jos vain haluttaisiin, toteaa Torniainen.