Korona kouluissa: Miksi tietoa pantataan?

Sari Sarkomaa ja Mia Laiho vaativat THL:ltä valtakunnallista tartuntatietoa kouluista ja päiväkodeista.

Kokoomuksen kansanedustajat Sari Sarkomaa ja Mia Laiho ihmettelevät, miksi THL ei kerää tietoa lasten ja nuorten koronavirustartuntatilanteesta. Sari Sarkomaan mielestä THL:n pitäisi kerätä valtakunnallista tietoa koulujen ja päiväkotien koronatartunnoista.

− Ajankohtaisen tartuntatiedon pohjalta on parempi toimia. Ehdotimme sitä jo keväällä, Sari Sarkomaa kommentoi Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mia Laiho kysyy, miksi tietoa pantataan.

− Ei selity yksityisyyden suojalla. Kansalaisilla ja päättäjillä pitää olla riittävä ja ajantasainen tieto käytettävissä. Pelkkä tartuntojen määrä on riittämätöntä, hän twiittaa.

Kansanedustajien tietojen mukaan Suomessa ei kerätä yhteen valtakunnallista tietoa esimerkiksi kouluissa ja päiväkodeissa tapahtuneista epidemioista. Siten tieto jää yksittäisiin kuntiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meillä on käytössä tieto ikäryhmittäin tartunnoista, mutta ei sitä moniko näistä tartunnan saaneista on ollut varhaiskasvatuksessa tai koulussa tai tarkemmin millä alueilla tartunnat ovat, kansanedustajat kirjoittivat keväällä tiedotteessaan.

Huoli lasten ja nuorten koronatartunnoista on noussut koulujen ja päiväkotien auettua elokuussa. Maanantaihin mennessä yhteensä 45 koulussa ja päiväkodissa on kerrottu koronavirusaltistuksista.

Mainos