Kokoomuksen kansanedustaja Outi Mäkelän kirjallisen kysymyksen mukaan nykylainsäädäntö ei takaa lapsille oikeutta tavata isovanhempiaan esimerkiksi avioero- tai huostaanottotilanteissa.
– Tämä saattaa muodostua ongelmalliseksi ja mahdollisesti johtaa merkittävän sukulaisuussuhteen katkeamiseen, mikäli esimerkiksi avioerotilanteessa jompikumpi lasten vanhemmista haluaa katkaista yhteydenpidon entisen puolisonsa sukuun.
Lapsen kannalta olisi Mäkelän mukaan tärkeää säilyttää suhteet lähisukulaisiin, etenkin vaikeissa elämänmuutoksissa.
– Laki painottaa ymmärrettävästi vanhempien erityisasemaa ja tapaamisoikeutta, mutta monesti myös isovanhemmat ovat tiiviisti mukana lapsen elämässä. Lapsi oppii isovanhemmiltaan asioita ja perinteitä, joiden merkitys voi olla elinikäinen. Vanhemmille on puolestaan apua sitä, että isovanhemmat eri tavoin osallistuvat lapsen hoitoon.
– Lasten oikeus tavata isovanhempiaan on noussut viime vuosina esille sekä julkisessa keskustelussa että esimerkiksi lukuisissa kirjallisissa kysymyksissä. Oikeusministeriön muistio tammikuulta 2016 nostaa sekin asian esille yhtenä oikeusministeriön tietoon tulleista lastenhuoltolain konkreettisista ongelmista, Outi Mäkelän kysymyksessä todetaan.