Vasemmistoliiton kansanedustaja Silvia Modig sai viime viikolla eduskunnan täysistunnossa puhemies Eero Heinäluomalta (sd.) paperilapun, kun käsiteltiin avioliittolain muutosta.
Paperissa huomautettiin iPadiaan käyttäneelle kansanedustajalle, ettei istunto ole toimistotöitä varten. Vastaavat lappuset ovat puhemiesten tapa yrittää pitää edustajia sovituissa käytösohjeissa.
Silvia Modigia asia jäi harmittamaan. Keskiviikkona Helsingin kaupunginvaltuustossa hän äkkiä huomasi tilanteen olevan päinvastainen, kun lähistöllä valtuustosalissa istunut valtuutettu Eero Heinäluoma näytti käyttävän uutterasti tablettiaan.
Modig totesikin kuuluvaan ääneen, että valtuutettu Heinäluomankin olisi parempi olla räpläämättä nyt tietokonettaan ja keskittyä kuuntelemaan puhujaa.
Eero Heinäluoma oli suhtautunut kuittiin huumorilla.
Tieto vitsailusta levisi nopeasti kansanedustajien parissa, joita eduskunnan istuntosalin tiukat kännykkä- ja tablettikiellot ovat harmittaneet.
– Niistä annetaan väärää viestiä. Me teemme niillä töitä, kuten kirjoitamme seuraavaa puheenvuoroa. Ei me mitään Clash of Clansia eduskunnassa pelata, Silvia Modig sanoo.