Kansanedustaja: Näin kävisi, jos taksimarkkinat vapautettaisiin

Eduskunnan liikennevaliokunnan jäsenen Mikko Alatalon (kesk.) mukaan vapaat markkinat ovat johtaneet Ruotsissa siihen, että taksiasiakkaita huijataan päivittäin.

”Lehtitietojen mukaan turisti on saattanut Ruotsissa maksaa taksimatkastaan jopa 10 000 kruunua eli yli 1 000 euroa kymmenen kilometrin matkalta”, Mikko Alatalo toteaa tiedotteessaan.

”Kun Suomeen kaavaillaan uusliberalistista vapautusta taksialalle, pitäisi tajuta miten esimerkiksi Ruotsissa kävi. Tätäkö meillekin halutaan”, Alatalo kysyy.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän vaatii asiasta kattava kansainvälistä vertailua ja vaikutusanalyysiä.

”Periaatteena on oltava, ettei Suomeen tule gangsteritakseja. Nykyinen järjestelmä on hyvä, luotettava ja uudistuva. Älypuhelimiin on juuri tulossa koko maan kattava sovellus, jonka avulla voi tilata taksin”, Alatalo sanoo.

Alatalo kertoo, että Ruotsissa astui vuoden alussa voimaan laki, jonka mukaan taksiasiakkaalla on jatkossa oikeus vaatia kirjallinen ilmoitus taksimatkan hinnasta, kun he astuvat taksiin.

”Suomessa sen sijaan ollaan vasta menossa kohti taksien vapaata hinnoittelua”, hän huomauttaa.

Alatalon mukaan taksimarkkinoiden vapauttaminen ei välttämättä johtaisikaan asiakkaiden toivomaan hinnanlaskuun, vaan käytännössä voisi käydä päinvastoin.

Alatalo kertoo, että Ruotsissa taksiasiakkaita huijataan päivittäin ja harmaa talous rehottaa.

Poimintoja videosisällöistämme

”Vapaassa kilpailussa taksipalvelut keskittyvät väkirikkaimmille alueille ja syntyy ylitarjontaa. Tällä hetkellä määräsääntelyyn perustuvat taksikiintiöt takaavat päivystyksen myös kannattamattomaan aikaan syrjäseuduilla.”

Alatalon mukaan uudistus johtaisi siihen, että yrittäjät lopettaisivat paikoin taksitoiminnan maaseudulla, koska se ei olisi enää kannattavaa.

Nykyjärjestelmässä asemapaikkaan sidottu päivystysvelvoite ja enimmäishinnat varmistavat Alatalon mukaan taksipalvelujen laadun ja turvallisuuden.

”Suomessa voit laittaa vaikka pienen lapsen taksiin yksin ja luottaa kuljettajaan. Taulutelevision kantoapukin sisältyy matkan hintaan, eikä tarvitse maksaa edes juomarahaa”, Alatalo sanoo.

Alatalon mukaan sääntelyn purkaminen johtaisi siihen, että taksikyydin saisi helpommalla ”ehkä yökerhojen sulkemisaikaan”.

”Mutta millä hinnalla ja kuinkahan turvallisesti? Kuski voisi hyväksyä vain pitkän matkan asiakkaat ja hylätä halutessaan muut”, Alatalo toteaa.

Alatalo huomauttaa, että taksien kysyntä on Suomessa vähentynyt, kun yritysajojen määrän pudotessa lama-aikana.

”Taksiliikenne täytyisi saada verokohtelultaan samanarvoiseksi muun julkisen liikenteen kanssa. Esimerkiksi linja-autoliikenteeltä ei peritä autoveroa eikä vuotuisia käyttövoimaveroja lainkaan. Samaan on päästävä taksienkin kohdalla”, Alatalo ehdottaa.

Mainos