Kansanedustaja, Kalatalouden keskusliiton puheenjohtaja Eeva-Maria Maijala (kesk.) kirjoittaa Uuden Suomen blogissa otsikolla Avoin kirje Jasper Pääkköselle. Maijalan mukaan Suomen kalakannan hyvänä pysymiseksi yritetään tehdä kaikki.
Jasper Pääkkönen on arvostellut, että keskusta pyrkii romuttamaan kalakannat nostamalla Itämeren lohenpyyntikiintiötä sekä suhtautumalla myönteisesti verkkokalastukseen.
Maijala sanoo Suomen olevan laaja maa, jonka vesistöistä iso osa on alikalastettua.
− Haluat rajoittaa hauen pyyntiä. Meidän tulee saada hauesta koko maan matkailukalastuksen ykköstuote ja haukea riittää nykysäännöillä suuressa osassa Suomea ihan varmasti, Eeva-Maria Maijala kirjoittaa.
Verkkokalastuksestakaan hän ei olisi huolissaan, sillä verkkojen käyttö on viime aikoina hänen mukaansa romahtanut.
− Olet huolissasi siitä montako verkkoa lain mukaan saa veteen laittaa. Yhä harvempi laittaa enää yhtään verkkoa veteen. Meidän pitäisi alkaa pitämään verkkokalastusta historiallisena kulttuurijuttuna, jonka vaikutus kalakantoihin vähenee vuosi vuodelta.
Lohen meripyyntiin on tällä keskustan hallituskaudella Maijalan mukaan tullut erittäin tarkka valvonta.
Maijala sanoo suureksi huolekseen sen, että ”kalastonhoitomaksuista kertyvät omistajakorvaukset ovat supistuneet jo niin pieniksi, että on todella ongelmia saada vesialueita hoidettua”.
− Rahanpuutteen on aiheuttanut osaltaan kalastuslakiin sisältyvä 65-vuotiaiden maksuvapautus, jota on hyvin vaikea enää korjata, hän sanoo.