Tällä hetkellä palvelua käyttää yli 40 000 kansalaista ja yli 90 julkishallinnon organisaatiota on ilmoittanut haluavansa ottaa Asiointitilin käyttöönsä kuluvan vuoden aikana. Esimerkiksi poliisin lupapalveluissa Asiointitilin käyttö tulee mahdolliseksi vuoden lopulla.
Asiointitili korvaa sen käyttöön ottaville kansalaisille paperipostin ja tarjoaa ajasta ja paikasta riippumattoman turvallisen sähköisen viestinvälityskanavan ja postilaatikon viranomaisasiointiin. Viime syksyn aikana Asiointitilin käyttäjämäärä kasvoi noin 5 000-6 000 henkilöllä kuukaudessa.
– Hienoa että yhä useampi on ottanut nyt asiointitilin käyttöön. Parhaimmillaan sähköinen asiointi on asiakkaalle se mukavin ja helpoin tapa toimia. Meidän on Suomessa nyt syytä vauhdittaa tätä kehitystä ja kannustaa yhä useampia viranomaisia tuomaan palveluitaan sähköisiin kanaviin, toteaa kunta- ja hallintoministeri Henna Virkkunen (kok.).
Kansalaisen asiointitilistä vastaava Valtion IT-palvelukeskus tarjoaa viranomaisille useita erilaisia vaihtoehtoja ottaa palvelu käyttöön. Näistä helpoimmat ovat organisaation sähköpostijärjestelmän liittäminen Asiointitiliin, jolloin viranomainen voi lähettää ja vastaanottaa asiointitiliviestejä suoraan omasta sähköpostiohjelmastaan. Viranomainen voi myös liittää oman tietojärjestelmänsä Asiointitiliin ja toimittaa dokumentteja ja viestejä sieltä automaattisesti kansalaisten asiointitileille.
Kun palvelunsa Asiointitiliin liittäneiden viranomaisten määrä kasvaa, myös käyttö kansalaisten keskuudessa lisääntyy. Tästä esimerkkinä on Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö YTHS, joka on ottanut Kansalaisen asiointitilin ensisijaiseksi viestintäkanavaksi potilasviestinnässään.
Tulevaisuudessa myös yritysten asiointia viranomaisten kanssa ohjataan kulkemaan asiointitilin kautta. Tanskassa asiointitili on jo pakollinen viranomaisten ja yritysten välisen viestinnän kanava ja kansalaisille se tulee pakolliseksi tämän vuoden marraskuussa.