Arja Juvosen lakialoitteessa on yli sadan kansanedustajan allekirjoitus.
– Eduskuntaan on saapunut myös samaan aiheeseen liittyvä kansalaisaloite, joten tahto asian eteenpäin viemiseksi on vahva. Kansan ja kansanedustajien tahtotilat ovat näissä kahdessa erillisessä aloitteessa kohdanneet ja asiamme on yhteinen, Juvonen sanoo tiedotteessaan.
Lakialoitteessa esitetään, että vähimmäisrangaistusta korotetaan vuodesta kahteen vuoteen, jolloin tuomio olisi aina ehdoton. Lakialoite on toisintoa viime kaudelta.
– Edellisellä eduskuntakaudella tekemäni lakialoite kävi ministeriössä lausunnolla, mutta ei edennyt kuitenkaan siitä eteenpäin. Nyt on tilanne toinen. Hallitusohjelmaan on kirjattu, että hallituskaudella tarkistetaan lapsiin kohdistuvien törkeiden seksuaalirikosten rangaistustasoa, Juvonen sanoo.
Eduskunnan lakivaliokunta päätti keskiviikkona käsitellä Juvosen lakialoitteen ja kansalaisaloitteen yhdessä.