Kanerva Kiovaan – Katainen: ”Ukrainan kriisin ainoa valopilkku”

Pääministerin mukaan EU saattaa asettaa lisäpakotteita Venäjää vastaan.

Pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) mukaan Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestö Etyjin operaatio Ukrainassa on harvoja myönteisiä asioita Ukrainan kriisissä.

– Se on ainoa valopilkku viime viikkojen aikana. Etyjin missio Ukrainassa on aivan olennainen kahdesta syystä: Ensinnäkin siellä on kansainväliset silmät katsomassa, mitä tapahtuu. Toiseksi ukrainalaiset saavat kosketuksen kansainväliseen yhteisöön.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Etyj lähettää Ukrainaan sata tarkkailijaa. Etyj:ssä pitkään toiminut kansanedustaja Ilkka Kanerva (kok.) matkustaa keskiviikkona Ukrainan pääkaupunkiin Kiovaan tapaamaan maan johtoa ja perehtymään tilanteeseen.

Kataisen mukaan Ukrainan tilanne on ”synkänpuoleinen”.

– Eurooppa ja kansainvälinen yhteisö ovat vaatineet, että Venäjän pitää neuvotella pitää neuvotella siitä, ettei se provosoi Ukrainassa olevia venäläismielisiä horjuttaakseen Ukrainan tilannetta. Venäjä ei ole halunnut sitä tehdä. Mistä se kertoo? Onko niin, että he eivät halua vai että tilanne on vielä kesken, Katainen pohtii.

EU ja Yhdysvallat ovat asettaneet Venäjälle talouspakotteita. Venäjän poliittisia johtajia on asetettu matkustuskieltoon ja venäläisten varoja länsimaissa on jäädytetty. EU ja Yhdysvallat harkitsevat, pitääkö pakotteita lisätä.

Kataisen mukaan lisäpakotteet ovat mahdollisia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos Venäjä horjuttaa Ukrainan tilannetta lisää tai toimii samalla tavoin esimerkiksi Moldovaa kohtaan.

Hän toteaa, että ”kukaan ei erityisesti halua” pakotteita mutta että ne saattavat olla välttämättömiä.

– Ei voi olla myöskään niin, että EU vain seuraa sivusta, jos Venäjä toimii muualla maailmassa niin kuin se on toiminut Krimillä.

Mainos