Kampanja: Kansa haluaa viinan ja tupakan tuontiin rajoituksia

Tupakkatehdas ja alkoholikauppiaiden yhdistys kertovat, että 40 prosenttia suomalaisista haluaa rajoituksia alkoholin ja tupakan tuontiin.

Torstaina alkaneen ”Trokari kiittää” -kampanjan tiedotteessa kerrotaan, että 38 prosenttia suomalaisista haluaa rajoittaa alkoholin tuontia. Tupakan osalta tiukempaa linjaa ajavien osuus on vielä korkeampi: 42 prosenttia.

Tiedot perustuvat TNS Gallupin kesäkuussa tekemään kyselyyn, johon vastasi 1085 kansalaista. Virhemarginaalia ei tiedotteessa mainita.

Kyselyn mukaan 12 prosenttia vastaajista oli korvausta vastaan saanut ystävän tai sukulaisen tuomaa alkoholia ulkomailta, tupakkaa 5 prosenttia.

Lakikeinot käyttöön

Laiton kauppa on Philip Morris Finlandin johtajan Mikael von Rabenaun mukaan vakava ongelma Suomessa. Hän ehdottaa kampanjan tiedotteessa lainsäädännöllisten toimien sovittamista markkinoiden mukaisiksi.

”Trokari kiittää” -kampanjassa ovat mukana Suomen Alkoholijuomakauppayhdistys, Philip Morris Finland ja Anti-piratismiyhdistys.

Järjestäjien mukaan kampanjan tavoitteena on vähentää harmaatuontia, salakuljetusta ja tuoteväärennösten pääsyä Suomen markkinoille.

Mainos