Kalevan kysely: Perintöä jättävät innokkaimpia luopumaan perintöverosta

Perintöveron poistamisen kannalla olivat useimmiten suurituloiset ja he, jotka olivat jättämässä perintöä lähitulevaisuudessa, uutisoi Kaleva.

Kalevan taloustutkimuksella teettämän kyselyn mukaan suomalaista 56 prosenttia haluaa säilyttää perintöveron. Perintöveron poistamisen kannalla oli 34 prosenttia vastanneista.

Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkonen selittää hieman yllättävää tulosta sillä, että ihmisten mielestä verorahoille on tarvetta. Jos perintövero poistettaisiin, pitäisi 650 miljoonaa euroa löytää jostain muualta.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Perintöveron maksuhalukkuuteen vaikutti paljon se, että onko saamassa vai jättämässä perintöä. Kaikkein eniten perintöveron poistamisen kannalla olivat vastaajat, jotka olivat tulevaisuudessa jättämässä perintöä. He, jotka olivat saamassa perintöä, eivät puolestaan olleet niin innokkaita luopumaan perintöverosta.

Rahkosen mukaan syynä on se, että suomalaiset ajattelevat paljon asioita yleisen edun kannalta ja muistavat, miksi veroja kerätään.

Myös ansiotulojen määrä vaikutti mielipiteeseen. Yli 70 000 euroa vuodessa ansaitsevista 55 prosenttia oli valmis perintöveron poistamiseen. Sitä vähemmän ansaitsevat olivat selkeämmin perintöveron kannalla.

Mainos