Kaikkien aikojen hevoskilpa – tässä kansanedustaja-asiantuntijan vihjeet

Suomalaisessa hevosurheilussa ei ole ehkä milloinkaan ajettu sellaista kilpailua kuin lauantaina Vermossa.

Lauantaina Vermossa on superravipäivä. Se huipentuu illansuussa, kun 110 000 euron ensi palkinnosta mittelee kansainvälisten ravurien parhaimmisto.

– Näin tasaisen hyvää kaikkien huippujen lähtöä ei Suomessa ole koskaan ollut. Voittaja voi hyvin olla joku viidestä-kuudesta hevosesta, raviurheilun keskusjärjestöä Hipposta johtava keskustan kansanedustaja Mika Lintilä sanoo.

Suomen kirkkain tähti Brad de Veluwe ja ME-ruuna Commander Crowe starttaavat takarivistä. Eturivistä kiihdyttävät muun muassa ranskalainen superhevonen The Best Madrik, toinen Suomi-toivo Le Cannibale, Brad de Veluwen äsken voittanut italialainen Nesta Effe ja ruotsalaisvaltti Mr Picolit.

Mika Lintilä uskoo Verkkouutisille antamissaan vihjeissä Brad de Veluwen voittoon, The Best Madrikin kakkossijaan ja Commander Crowen pronssiin. Yllättäjäksi Lintilä nimeää Mr Picolitin.

Brad de Veluwen tilannetta Commander Crowen suhteen voi parantaa se, että Bradin edestä lähtee nopea starttaaja Maxwell Mayday.

– Maxwell Mayday pystyy lähtemään lujaa. Brad saa ihan hyvän juoksupaikan, Mika Lintilä uskoo.

Lintilä arvioi The Best Madrikin avaavan lujaa ja pyrkivän keulapaikalle.

Yli kolme miljoonaa euroa voittanut Commander Crowe olisi Lintilän mielestä ”ilman muuta” voittaja jostain toisesta lähtöpaikasta, mutta ei tässä seurassa toisesta rivistä.

Finlandia-ajon tasoa kuvastaa, että Lintilän veikkauksessa kolmen joukkoon eivät mahdu Brad de Veluwen juuri voittanut Nesta Effen ja kotimaassaan nyt pitkästä aikaa juokseva hirmuhepo Le Cannibale.

– Ne ovat sittenkin tässä seurassa astetta huonompia kuin muut, Lintilä ihmettelee lähdön kovaa luokkaa.

Mainos