”Kaikki minkä voi levittää veitsellä, on nestettä”

Kaiken minkä voi levittää veitsellä, on nestettä. Tässä on uusi turvatarkastusohje.

Tammikuun lopussa entistä tärkeämpää, että turvatarkastukseen tultaessa matkustajat muistaisivat ottaa käsimatkatavaroista pois kaikki nesteet ja antaa ne läpivalaistavaksi. EU:n uusi nesteasetus tulee voimaan 31. tammikuuta.

– Kaikki laukkuihin unohtuneet nesteet kuten kosmetiikka- ja hygieniatuotteet, vauvanruuat ja lääkkeet aiheuttavat lisätarkastuksen, sanoo Finavian turva-asiantuntija Jari Amnell.

Lisätarkastuksilta välttyy parhaiten, kun valmistautuu lentomatkalle jo kotona.

Amnell ohjeistaa erityisesti lapsiperheitä pakkaamaan tetrapakkauksissa ja lasipurkeissa olevat vauvanruuat niin, että ne on helppo ottaa pois käsimatkatavaroista ja esittää turvatarkastajalle.

Lentoasemajohtaja Ville Haapasaari kertoo, että Finavia on varautunut EU:n nestemuutokseen hankkimalla uusia analysointilaitteita lentoasemilleen kolmen miljoonan euron edestä.

Turvatarkastuksissa voi esiintyä hitautta uuden toimintatavan käyttöönottovaiheessa. Tämän vuoksi kentälle on syytä tulla ajoissa erityisesti helmi- ja maaliskuussa.

Nesteet ruumamatkatavaraan

Lentomatkustajan arkeen ei sinällään ole tiedossa suuriakaan muutoksia, sillä EU:n nesteasetuksen muutos koskee noin viittä prosenttia Finavian lentoasemien matkustajista.

Poimintoja videosisällöistämme

– Käsimatkatavaroissa saa jatkossakin kuljettaa nesteitä enintään sadan millilitran purkeissa. Tätä isommat nestepakkaukset on pakattava ruumaan menevään matkatavaraan, Amnell muistuttaa.

Matkustamoon saa ottaa mukaan matkan aikana tarvittavat vauvanruuat, lääkkeet ja erityisruokavalion edellyttämät nesteet. Niiden pakkauskoko voi olla isompi kuin sata millilitraa.

Mikä on nestemäinen tuote?

Nesteitä ovat muun muassa elintarvikkeet (juomat, säilykkeet, pakasteet, leivonnaiset, rahkatuotteet jne.) sekä kosmetiikka- ja hygieniatuotteet (voiteet, rasvat, geelit, hammastahnat, partavaadot, ripsivärit jne.).

– Kätevänä nyrkkisääntönä voidaan pitää aineen levittyvyyttä. Jos tuotetta voi levittää veitsellä, on se nestettä, Amnell määrittelee.

Yhden lentomatkustajille näkyvän helpotuksen asetus tuo kuitenkin mukanaan. Vaihtomatkustajat voivat 31. tammikuuta jälkeen tuoda kolmansien maiden lentoasemilta tai lentokoneista ostettuja tax free -nesteitä myös EU:n kautta kulkeville jatkolennoille.

Näin matkustaja esimerkiksi voi tehdä tax free –ostoksia Bangkokin kentällä ja viedä ne jatkolennolla Ouluun.

Mainos