”Vastustamisesta on tullut opposition keino lisätä kannatusta”

Kimmo Sasin mukaan sote kaatui uuteen tapaan tehdä politiikkaa.

Kokoomuksen entisen kansanedustajan, varatuomari Kimmo Sasin mukaan sote ei kaatunut siihen, että uudistus oli liian massiivinen, huonosti valmisteltu ja perustui hallituspuolueiden kompromissiin. Hänen mukaansa sote kaatui uuteen tapaan tehdä politiikkaa.

− Perussuomalaisten nousun jälkeen suomalainen politiikka on ollut paniikinomaista julkisuuspolitiikkaa ratkaisujen etsimisen sijasta, Sasi kirjoittaa Verkkouutisten blogissaan.

Uusi tapa tehdä politiikkaa näkyy Sasin mukaan myös siinä, että perustuslain tulkinnasta on tehty osa poliittista taistelua.

− Sote-prosessissa oli puhtaasti kyse vain uudistuksen vastustamisesta. Käsittelyä pitkitettiin ja viivytettiin. Ja kolme kertaa avuksi otettiin perustuslakivaliokunnan aivan uudenlaiset tulkinnat sote-perusoikeuksien turvaamisesta, hän kirjoittaa.

− Keksittiin aivan uusi päättymätön liike. Kun perustuslakivaliokunnan huomautukset otettiin huomioon, valiokunta löysi uutta huomautettavaa. Eikä valiokunta edes itse kyennyt tulkitsemaan juuri kirjoittamaansa lausuntoa, vaan siihenkin tarvittiin ulkopuolisia asiantuntijoita.

Sasin mukaan sotessa ”hallituksen prosessikaavio on ollut varsin selvä”.

− Ongelma on uudessa suomalaisessa päätöksentekojärjestelmässä, joka tekee päätöksenteon estämisestä aivan liian helppoa.

Sasin arvion mukaan uudistuksia on tulevaisuudessa yhä vaikeampi viedä eteenpäin.

− Kaiken vastustamisesta ja leimaamisesta on tullut opposition keino lisätä kannatusta. Ja niin kauan kuin se toimii, on turha odottaa parempaa.

Lue lisää:
Kimmo Sasi: Suomalaisen politiikan kaaos ajoi soten umpikujaan

Mainos