Hallituksen perhevapaauudistuksen raameissa on Kai Mykkäsen mukaan hyvää muun muassa joustavuus yrittäjäperheiden kohdalla ja isän ansiosidonnaisten kuukausien lisäys.
– Parannus kotien työnjakoon pieni, koska useimmissa perheissä äiti käyttänee 7+3=10kk, isä 0-2kk, sitten kotihoidontuki tai päiväkoti, kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mykkänen kuitenkin huomauttaa Twitterissä.
– Jos lähtökohdaksi, että ei suurta askelta kotitöiden työnjakoon ja sitä kautta naisten työmarkkina-asemaan, niin haasteeksi jää silti erityisesti, miten lievittää ehkä 100m€/v lisäystä palkan verokiilaan, hän jatkaa.
Kai Mykkänen huomauttaa, että aiemmin on etsitty kustannusneutraalia mallia, mikä oli vaikeampaa.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) suitsutti uudistusta Twitterissä ”yhteiseksi investoinniksi lasten tulevaisuuteen ja perheiden hyvinvointiin”.
– Vapaan pituus kasvaa 11,5 kuukaudesta reiluun 14 kuukauteen, ja tasa-arvo kasvaa, Kiuru totesi.
Ministerin mukaan tähän voi olla tyytyväinen.
– Kun käyttää ehkä 100 m€/v lisää rahaa ansiosidonnaiseen perhevapaaseen, niitä saa lisää, missä on toki paljon hyvää, Kai Mykkänen kuittaa Kiurulle.
Jos lähtökohdaksi, että ei suurta askelta kotitöiden työnjakoon ja sitä kautta naisten työmarkkina-asemaan, niin haasteeksi jää silti erityisesti, miten lievittää ehkä 100m€/v lisäystä palkan verokiilaan. Aiemmin etsitty kustannusneutraalia mallia, mikä toki olikin vaikeampaa.
— Kai Mykkänen (@KaiMykkanen) February 5, 2020
Kun käyttää ehkä 100 m€/v lisää rahaa ansiosidonnaiseen perhevapaaseen, niitä saa lisää, missä on toki paljon hyvää. Muutosta perheiden työnjakoon ja sitä kautta naisten työmarkkina-asemaan ei juuri tulle, koska useimmiten äidit jatkossakin 7+3=10kk, isä 0-2 ansiosidonnaisista
— Kai Mykkänen (@KaiMykkanen) February 5, 2020