Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkäsen mukaan öljynviejämaiden tuotantomääriä pitäisi rajoittaa ja säädellä.
Sunnuntaina uutisoitiin, että öljynviejämaiden yhteistyöorganisaatio Opec liittolaisineen (Opec+) on päässyt sopuun öljyn tuotantomäärien lisäämisestä, jotta korkealle nousseita hintoja saadaan hillittyä.
– Ilmastonmuutos otetaan onneksi entistä vakavammin yhä useammassa maassa. Näemmekö ajan, jolloin tällaista uutista paheksutaan ja yritetään saada tuottajamaat hyväksymään, että tulevat pumppaamaan vain osan öljystään ja määrät säädettävä sen mukaisiksi, Mykkänen kysyy Twitterissä.
OPEC+ on sopinut nyt lisäävänsä tuotantoa elokuusta vuoden loppuun asti 400 000 barrelilla päivässä.
EU-komissio julkisti viime viikolla suuren ilmastopaketin, jolla Euroopan on tarkoitus siirtyä päästöttömäksi vuoteen 2050 mennessä.
Ilmastonmuutos otetaan onneksi entistä vakavammin yhä useammassa maassa. Näemmekö ajan, jolloin tällaista uutista paheksutaan ja yritetään saada tuottaja-maat hyväksymään, että tulevat pumppaamaan vain osan öljystään ja määrät säädettävä sen mukaisiksi? https://t.co/y3EXaTdgQO
— Kai Mykkänen (@KaiMykkanen) July 19, 2021