Kai Mykkänen: Hiilineutraali Suomi 2035 on liikaa luvattu

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan turvepäätösten puute hallitusohjelmassa vaarantaa ilmastotavoitteet.

Kokoomuksen kansanedustaja, ministeriryhmässään ilmastoasioista vastannut Kai Mykkänen kehuu hallitusohjelman ilmastolinjausten päälinjaa, mutta harmittelee erityisesti turvetta ja öljylämmitystä koskevien selkeiden päätösten puuttumista.

– Hyvät sähköverolinjaukset auttavat kaupunkeja luopumaan lämmityksessä hiilestä ja maakaasusta ilman hakerallia. Vauhditetaan siirtymää lämpöpumppuihin, hukkalämpöihin ja energiavarastoihin perustuviin ratkaisuihin. Hiilineutraali Suomi 2035 on kuitenkin liikaa luvattu, kun ei saatu selvyyttä turpeen veroedun poistamiseen eikä öljylämmityksestä eroon pääsyn tuomiseen kaikkien ulottuville, Mykkänen toteaa tiedotteessa.

Hänen mukaansa hallitusohjelmassa on useita hyviä linjauksia esimerkiksi kulutusjouston ja lämpöpumppujen edistämisen osalta, mutta suurin ongelma on epäselvyys turpeen veroedun poistosta sekä turpeen energiakäytön lopettamisesta.

Enemmistö hallitusneuvotteluihin osallistuneista puolueista lupasi vielä vaalien aikana olevansa valmiita turpeen energiakäytön kieltämiseen vuonna 2030 tai jopa aiemmin. Mykkänen epäileekin, että hallituksen esittämillä keinoilla ei voida luvata hiilineutraaliutta vielä 2035.

– Turpeen veroetu on myös 230 miljoonan euron ympäristöhaitallinen verotuki. Ennen vaaleja lähes koko oppositio vaati yritystukien karsimista. Nyt se on jäämässä vähiin. Hallitus tulee vielä tarvitsemaan järkeviä tuloja höttöisen talousohjelmansa tilkkeeksi. Turpeen veroetuun tarttuminen olisi mahdollistanut esimerkiksi miltei tuplasti osaamispanostuksia, Mykkänen kuvaa.

Mykkänen korostaa, että turve on tutkimusten mukaan yhtä haitallinen ilmastolle kuin kivihiili. Hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC luokittelee turpeen päästöt samaan luokkaan fossiilisten polttoaineiden kanssa.

Lisäksi turve aiheuttaa merkittäviä päästöjä vesistöihin ja tuhoaa muutenkin uhanalaisia suoalueita, mikä pienentää hiilinieluja.

Mykkänen muistuttaa, että edellinen hallitus saavutti yhteisymmärryksen kivihiilen energiakäytön lopettamisesta. Päättäjien olisi pitänyt kyetä hautamaan nyt myös turve ja maakaasu historiaan.

– Kokoomuksen tavoitteena on, että fossiilisten polttoaineiden merkittävä käyttö voimalaitoksissa päättyy vuoteen 2040 mennessä ja turpeen energiakäyttö päättyisi jo vuoteen 2035 mennessä. Vähintä mitä nyt pitäisi tehdä olisi tuoda turpeen energiakäyttö saman veron piiriin kuin polttoöljy ja hiili.

– Lämmityspolttoaineiden verotuksen osalta on luotava kaikkiaan pitkäjänteinen ohjelma, jolla hiilipäästön hinta nousee asteittain. Tulevat sukupolvet eivät kaipaa selvityksiä, vaan konkreettisia tekoja nyt.

Mainos