Kai Mykkänen autoilusta: Kehotan huomaamaan tämän seikan

Kokoomusryhmyrin mukaan autoilun vaikeuttamisessa on eroa.

Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalon puheet kokoomuksesta ja SDP:stä autoilupuolueina herättää yhä keskustelua.

Ohisalo väitti Helsingin Sanomissa, että ”vaikka puolueet ovat olevinaan kovin ilmastotietoisia, se ei pidä paikkaansa. Sen näkee kuntapolitiikassakin nopeasti”.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen vastaa Ohisalolle Twitterissä.

– Suhtautumisessa autoilun vaikeuttamiseen onkin eroa, vaikken mikään autofanaatikko ole. Kehotan kuitenkin huomaamaan, että mikään skenaario ei usko autoilun tuntuvaan vähenemiseen Suomessa. Juju on auton käyttövoiman vaihtumisen nopeuttamisessa, hän tviittaa.

Mykkänen esittää todisteeksi fossiilittoman liikenteen tiekartasta tavoiteskenaarion. Siinä liikenteen päästöt romahtavat 90 prosenttia vuoteen 2045 mennessä, mutta samassa ajassa henkilöautoilun arvioidaan vähenevän vain neljä prosenttia

– Sinivihreä päälinja: autoilun pelastaminen päästöiltään! +pyöräily +joukkoliikenne, Mykkänen toteaa.

Mainos