Kuusitoista ihmistä on loukkaantunut New Yorkin metrossa aamulla tapahtuneessa ampumisessa, kertoo CNN.
– Kymmenen näistä potilaista kärsii ampumahaavoista tällä hetkellä ja viisi on vakaassa, mutta kriittisessä tilassa, New Yorkin pelastuslaitoksen virkaa tekevä päällikkö Laura Kavanagh sanoi tiedotustilaisuudessa.
Yhteensä 13 ihmistä on viety sairaalaan ampumistapauksen vuoksi. New Yorkin poliisipäällikkö Keechant Sewell sanoi, että vammat eivät ole hengenvaarallisia.
Sewell kuvaili epäiltyä ”mustaksi mieheksi, jolla on raskas vartalo ja jolla oli yllään vihreä rakennustyyppinen liivi ja hupullinen harmaa collegepaita”.
New Yorkin osavaltion kuvernöörin Kathy Hochulin mukaan epäilty ampuja on edelleen vapaana.
Ammuskelu tapahtui aamulla Sunset Parkin metroasemalla Brooklynissa. Tekijän kerrotaan heittäneen metroaseman laiturille savupanoksen.
Pelastuslaitoksen mukaan paikalla olisi ollut myös räjähteitä. New Yorkin poliisi ilmoitti kuitenkin myöhemmin, että aktiivisia räjähteitä ei ole löydetty.
CNN:n haastattelema silminnäkijä kertoo, että tapahtumapaikalla vallitsi kaaos ja että hän näki paljon verta metron vaunun lattialla.
Asukkaita pyydettiin välttämään metroaseman lähellä olevia alueita tutkinnan vuoksi.
Juttua muokattu kello 19.41: Päivitetty loukkaantuneiden määrää. Otsikkoa muutettu.