Kaasuautojen rekisteröintimäärät ovat kasvaneet vauhdilla alkuvuonna. Autoja rekisteröitiin 445 kappaletta ja tuotiin maahan 381 kappaletta.
Määrä on Bioenergia ry:n mukaan moninkertainen viime vuoteen verrattuna.
Erityisesti kaasuautojen tuonti on yleistynyt. Alkuvuoden aikana kymmeniä autoja on myös muunnettu bensakäyttöisistä kaasuautoiksi.
Ruotsin käytettyjen kaasuautojen markkinat ovat jo laajat, joten autoja on tuotu yhä enemmän naapurimaasta halventuneen kruunun kurssin vuoksi.
Maahantuojien mukaan markkinoille on tulossa lähiaikoina lisää kaasuautomalleja. Nykytahdilla 50 000 kaasuauton tavoitteen täyttyminen vuoteen 2030 mennessä on mahdollista.
Myyntiä on toistaiseksi vetänyt vahva markkinointi. Alan toimijoiden mukaan kasvu vaatisi jatkossa tuekseen kannustimia kuluttajille ja yrittäjille.