Sitran yliasiamiehen, entisen komissaarin ja pääministerin Jyrki Kataisen mukaan ääripäiden huuto sosiaalisessa mediassa ja politiikassa yleensä vaikeuttavat päätöksentekoa. Kataisen mukaan tutkitun tiedon kyseenalaistaminen, virkamiesten maalittaminen, oikeuslaitoksen epäily ja uhkaileva kielenkäyttö somessa vievät tilaa vaikeiden päätösten ja kompromissien tekemiseltä.
– Aaggressiiviset vähemmistöt dominoivat keskustelua. On vähemmän kovaa maata päätösten tueksi, Katainen luonnehtii poliittisen järjestelmän ongelmia Ylen TV1:n ykkösaamussa.
Hän luottaa kuitenkin siihen, että valtaosa kansalaisista niin Suomessa kuin Euroopassa ovat niin sanotun tolkun linjan kannattajia: monimutkaisia ja epätäydellisiä päätöksiä sietäviä kansalaisia. Heillä ei ole vain tarpeeksi ääntä nykyisessä ilmapiirissä.
– Häntä heiluttaa nyt koiraa. Toivon maltillisten kansannousua, Katainen sanoo.
Kysymykseen, aikooko hän itse palata politiikkaan, Katainen vastasi yksiselitteisen kieltävästi.
Katainen otti kantaa myös koronaepidemian aiheuttamaan pörssien sukellukseen. Katainen huomautti, että osakkeiden arvostukset ovat sinällään olleet jo pitkään ylhäällä, eli korjausliikettä on odoteltu. Se, miten virus heijastuu reaalitalouteen, on vaikea ennakoida.
Katainen nosti Sitran projekteista tärkeimmiksi datatalouden ja kiertotalouden kehittämisen.