”Eurooppaan voi kohdistua miljoonien tulijoiden paine”

Euroopan komission varapuheenjohtaja Jyrki Katainen varoittaa tuudittautumasta nykytilanteeseen maahanmuuton suhteen.
Laittomasti Eurooppaan pyrkineitä siirtolaisia pelastettiin Libyan rannikon edustalla vuonna 2017. LEHTIKUVA / AFP PHOTO Taha Jawashi
Laittomasti Eurooppaan pyrkineitä siirtolaisia pelastettiin Libyan rannikon edustalla vuonna 2017. LEHTIKUVA / AFP PHOTO Taha Jawashi

– Voi tulla hyvinkin tilanne, että Eurooppaan kohdistuu miljoonien tulijoiden paine ja sitten pitää miettiä, miten se ratkaistaan, Jyrki Katainen sanoi komission edustuston lounastilaisuudessa perjantaina.

Hän totesi, ettei ”kannata tuudittautua” ajatukseen, että ”tilanne olisi pysyvästi pois päiväjärjestyksestä”, vaikka turvapaikanhakijoita onkin nyt vähemmän kuin vuodenvaihteessa 2014-2015.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jyrki Katainen korosti, että maahanmuuttoon liittyvät haasteet on kyettävä ratkomaan yhdessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se ei valitettavasti riitä, että yritetään pistää rajat kiinni. Kyllä meillä on myöskin humaani vastuu hätää kärsivistä, Katainen sanoi.

Hän kehui Suomen hoitaneen leiviskänsä taakanjaossa, minkä seurauksena Suomella on erittäin hyvä maine.

– Se on ollut arvokas teko näitä ihmisiä kohtaan. Sataa paljon muuta hyvää Suomen laariin kun tehdään se, mihin on sitouduttu ja autetaan ihmisiä hädässä, Katainen totesi.

Mainos