Jutta Urpilainen: Keskusta sanoo talouskasvun tulevan taivaasta

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen totesi eduskunnassa, ettei hän saa mitään selvää keskustan talouslinjasta.

Valtiovarainministeri ja Sdp:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen sanoi eduskunnan avauskeskustelun debatissa, että hänestä oli erittäin hyvä saada perussuomalaisten uudelta ryhmäjohtajalta Jari Lindströmiltä vastauksia.

– Perussuomalaiset ilmeisesti ovat valmiita velkaantumisen taittamistavoitteeseen sitoutumaan. Toisaalta he myös ovat sitä mieltä, että tuo tavoite pitäisi saavuttaa jaksottamalla sopeutusta usealle vuodelle, Jutta Urpilainen tulkitsi.

– Mutta kaikella ystävyydellä, arvon keskusta! En saa mitään selvää teidän talouslinjastanne. En mitään, kerta kaikkiaan, vaikka yritän vilpittömästi kuunnella suurella herkkyydellä. En ymmärrä, Urpilainen jatkoi äänensävyn koventuessa.

– Te samaan aikaan, edustaja (Kimmo) Tiilikainen, arvostelette hallitusta velkaantumisesta. Mutta teidän omassa talousarvioesityksessänne te lisäätte valtion velkaantumista.

– Te arvostelette hallitusta siitä että me teemme menosäästöjä ja veronkorotuksia, mutta kuitenkin suurelta osin – jos katsomme valtion budjettikirjaa – te olette olleet tukemassa hallituksen tekemiä sopeutustoimia.

Jutta Urpilaisen mukaan keskusta ”antaa ymmärtää, että meillä on ikään kuin olemassa jonkinlainen kasvu, talouskasvu, joka tulee taivaasta tekemällä teidän Infra Oy:nne tai jonkinlaisen kasvurahaston. Ja sillä Suomen talouskasvu lähtee niin nousuun, ettei meidän tarvitse tehdä enää minkäänlaisia sopeutustoimia”.

– Voin sanoa teille, että tuo kuulostaa unelmahötöltä. Nimittäin sellaista kasvua ei ole näköpiirissä, ei teidän toimilla eikä millään muillakaan toimilla, joka hoitaisi tuon velkaantumisen ongelman ja lisäsopeutustarpeen, Urpilainen pauhasi.

Poimintoja videosisällöistämme

– Minusta olisi hirveän reilua Suomen kansaa mutta myös meitä teidän kollegojanne kohtaan, että te kertoisitte meille, oletteko te valmiita sitoutumaan valtion velkaantumisen taittamiseen ja jos olette, millä aikataululla. Koska tästä uskon että hyötyisi Suomen kansa, mutta myös kansainväliset luottoluokittajat, jotka arvioivat sitä, millaiset poliittiset päätöksentekijät Suomen taloudesta päätöksiä tekevät tällä hallituskaudella, mutta mahdollisesti myöskin seuraavalla, valtiovarainministeri päätti.

Aiemmin debatissa muun muassa kokoomuksen Ben Zyskowicz oli kysellyt, mikä keskustan oma kanta velkasuhteen taittamisen aikatauluun on.

Keskustan ryhmäjohtaja Kimmo Tiilikainen vastasi, että ”päiväjärjestyksen aihe on pääministerin ilmoitus hallituksen politiikasta” ja säästöjä saadaan kotikunta-maakunta-mallilla. Tiilikainen sanoi, että Zyskowicz ”yrittää sumuttaa ja johtaa tämänkin keskustelun harhaan”.

”Taivaan tosi”

Keskustan Tuomo Puumalan mukaan ”on tietenkin retoriikan tasolla ymmärrettävää, että hyökkäys on aina paras puolustus. Se tuntuu siinä mielessä hieman epäoikeudenmukaiselta, että keskusta on koko tämän hallituskauden esittänyt vaihtoehdon hyvin määrätietoisesti puheenjohtajamme johdolla joka ikiseen asiaan ja eduskuntaryhmä on pyrkinyt kokonaan uudistamaan koko politiikan kulttuuria tältä osin”.

Myös pääministeri Jyrki Katainen (kok.) ihmetteli, ettei keskustan eduskuntaryhmän kantaa velanhoidon jaksottamiseen kuultu.

– Yksikään niistä toimenpiteistä, mitä edustaja Tiilikainen luetteli, ei vaikuta ensi vuonna niin, että velkaantuminen kääntyisi laskuun. Se on taivaan tosi.

– Me (hallitus) harkitsemme sitä, ja sitten kun me kerromme, me tuomme myös konkreettiset toimenpiteet. Minä odotan, että myös keskusta tuo konkreettiset leikkauslistat ja veronkorotuslistat, kun kerran päätätte jossain vaiheessa, mikä on teidän jaksotuksenne, Jyrki Katainen sanoi.

– Katsomme sitten, että jos joskus saamme myös keskustan kannan.

Mainos