Jussi Niinistö: Jääkärit saivat koulutuksensa Saksassa, opit isänmaan hyväksi

Puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.) korosti jääkärien merkitystä vapaan Suomen syntymiselle, ja löysi yhtymäkohtia lähes sadan vuoden takaisista tapahtumista ja nykyisistä turvallisuushaasteista.

Jussi Niinistö otti esille kevään aikana paljon puhuttaneen harjoitusyhteistyön.

– Jääkärit saivat sotilaskoulutuksensa Saksassa, mutta käyttivät saamiaan oppeja Suomen itsenäisyyden hyväksi. Tästä on kyse myös tämän päivän kansainvälisessä koulutus- ja harjoitusyhteistyössä, hän sanoi Vapaussodan Perinneliiton kesäpäivien pääjuhlassa Tammisaaressa sunnuntaina.

– Harjoittelemalla kumppanimaidemme kanssa me saamme oppia, jota voimme hyödyntää oman maamme puolustamisessa. Kustannustehokkainta harjoittelu on silloin, kun kumppanimme tulevat tänne Suomeen harjoittelemaan, jatkoi Niinistö.

Niinistön mukaan periaatteet avun antamisessa eivät ole juuri muuttuneet sadassa vuodessa.

– Apua saa, oli sotilasliiton jäsen tai ei, jos avun antamisesta on hyötyä myös avun antajalle.

Ulkoministeriön johdolla on valmisteltu esitys laiksi kansainvälisen avun antamista ja pyytämistä koskevasta päätöksenteosta.

– Voikin sanoa, että sotilaallisesti valmiutemme ulkomaisen avun vastaanottamiseen on varsin hyvä. Aiheeseen liittyvä oikeudellinen sääntely on kuitenkin tähän saakka ollut puutteellista. Lainsäädännössämme on ollut sotilaallisen avun mentävä aukko. Nyt tätä asiaa ollaan korjaamassa, Niinistö sanoi.

Mainos