Julman ISIS-pyövelin karkaaminen hämmentää – jihadistien rivit jakaantuneet

Islamilaisen valtion tunnetun pyövelin kerrotaan paenneen, mikä saattaa olla merkki jihadistijärjestön sisäisestä sekasorrosta.

Brittiläinen terroristi Mohammed Emwazin, joka tunnetaan nimellä Jihadi-John, kerrotaan jättäneen Islamilaisen valtion taakseen ja paenneen Syyriaan.

Emwazi on yksi Isiksen tunnetuimmista jäsenistä. Hänen väitetty pakonsa saattaa olla merkki jihadistijärjestön sisäisestä sekasorrosta, kirjoittaa The Christian Science Monitor -uutissivusto.

Isiksen johtaja Abu Bakr Al-Baghdadi kielsi alaisiaan jakamasta raakoja videoita verkossa viikko sitten. Isis on tullut tunnetuksi verisistä teloituksistaan, jotka järjestö on videoinut kerskaillakseen internetissä.

Al-Baghdadin kerrotaan lähettäneen kirjeen järjestönsä mediatoimistoille kieltäen hirmutekojen videoimisen, koska osa muslimeista saattaa pitää videoita loukkaavina ja pelottavina lapsille.

ARA News -uutissivuston mukaan Al-Baghdadin päätös on jakanut Isiksen rivejä.

Emwazin (Jihadi-John) kerrotaan olleen kauhuissaan saamastaan julkisuudesta sen jälkeen, kun hänet tunnistettiin brittiläisten ja amerikkalaisten panttivankien murhaajaksi.

Britannian ja Yhdysvaltain erikoisjoukot etsivät Emwazia Irakissa ja Syyriassa. Emwazin kerrotaan myös pelkäävän muiden Isis-jihadistien suunnittelevan toimia häntä vastaan.

Lähteiden mukaan hän on saattanut liittyä vähemmän tunnetun jihadistiryhmän riveihin Syyriassa piiloutuakseen etsijöiltään.

Emwazi teloitti amerikkalaisjournalistit Stephen Sotloffin ja James Foleyn sekä brittiläiset avustustyöntekijät David Hainesin ja Alan Henningin. Myös amerikkalainen avustustyöntekijä Peter Kassig joutui Emwazin uhriksi.

Mainos