Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja ja entinen EU-komission varapuheenjohtajan Jyrki Kataisen kabinettipäällikkö Juho Romakkaniemi sanoo EU:n tuottavan laadukasta julkishallintoa hyvin pienellä hinnalla. Hän kertoo näkemyksestään Talouselämän haastattelussa.
– Komissio on maailman laadukkain lainsäädäntöelin. Siellä työskentelevät Euroopan fiksuimmat ja asialleen omistautuneimmat virkamiehet. Sitä ei Suomessa tunnisteta. Koko organisaatio hoidetaan noin prosentilla EU-maiden bruttokansantuotteesta.
Romakkaniemen mukaan Suomessa ei toisaalta aina ymmärretä, että myös komissio on luonteeltaan poliittinen.
– Ihmiset kuitenkin lopulta tekevät päätöksiä. Kihniön kunnanvaltuustossa ja komission kollegiossa on sama toiminnan peruslogiikka, Romakkeniemi sanoo TE:lle.
– Brysselissä on helpompi vaikuttaa kuin Helsingissä, koska siellä paras argumentti voi voittaa. Suomessa virkakoneisto ja poliitikkojen ennakkokäsitykset ovat paljon luutuneemmat. Meillä ei ole samanlaista avoimuutta uusille ajatuksille.