Juhannuksena tarkenee mutta sade- ja ukkoskuuroja voi tulla

Viikonlopun matalapaineen reittiin liittyy epävarmuutta.
Juhannuksenviettäjiä Helsingin Seurasaaressa juhannusaattona 19. kesäkuuta 2020. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Juhannuksenviettäjiä Helsingin Seurasaaressa juhannusaattona 19. kesäkuuta 2020. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Perjantaina juhannusaattona maan etelä- ja keskiosaan leviää Baltiasta vähäisen matalapaineen myötä annos lämmintä ja hyvin kosteaa ilmaa. Ilmatieteen laitoksen mukaan runsaitakin sade- ja ukkoskuuroja voi esiintyä jo päivällä etelässä.

Pohjoisempana aattoa vietetään pääosin poutaisessa ja osin aurinkoisessa säässä, tosin Keski- ja Pohjois-Lappiin leviää lännestä runsaampaa pilvisyyttä ja ajoittaisia vesisateita. Päivän ylin lämpötila on 22…28 astetta, Keski- ja Pohjois-Lapissa 12…20 astetta.

Illalla ja juhannusyönä matalapaineeseen liittyviä sateita voi tulla jo melko yleisesti maan etelä- ja keskiosassa. Juhannusyönä lämpötila on idässä 16…20 astetta, lännessä noin 15 asteessa ja Lapissa 10 asteen molemmin puolin.

Lauantaina juhannuspäivänä vähäinen matalapaine pysyttelee todennäköisesti maan etelä- ja keskiosissa. Sade- tai ukkoskuuroja esiintyy yleisemmin etelä- ja itäosassa maata ja ne voivat yhä olla rankkoja.

Pohjanmaalla ja maan pohjoisosassa juhannuspäivä on enimmäkseen poutainen ja paikoin aurinkoinen. Vaikka ilmamassa on varsinkin idässä lämmintä, niin runsaasta pilvisyydestä johtuen päivälämpötilat ovat pääosin 20 ja 25 asteen välillä, Lapissa 16…21 astetta.

Sunnuntaina matalapaine siirtyy hitaasti itään, joten sade- ja ukkoskuurot painottuvat maan itäosaan. Lappiin leviää lännestä puolestaan hajanainen sadealue. Näiden epävakaisten vyöhykkeiden väliin, maan länsiosiin, jää kuivempi ja aurinkoisempi alue. Päivän ylimmät lämpötilat ovat 20…25 astetta, Lapissa 15 asteen molemmin puolin.

Viikonlopun matalapaineen reittiin ja siihen liittyviin sade- ja ukkoskuuroihin liittyy yhä normaalia enemmän epävarmuutta, joten ennusteiden kehittymistä on syytä seurata.

Mainos