Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen ottaa Twitterissä epäsuorasti kantaa opiskelijoiden oikeudesta palkalliseen lomaan.
Vartiainen vastaa vihreiden nuorten puheenjohtajan Sameli Sivosen väitteeseen, jonka mukaan kokoomusopiskelijat teettäisivät opiskelijoilla töitä loma-aikana. Sivosen kommentti liittyy kokoomusopiskelijoiden kannanottoon, jossa todettiin, ettei ”lomailu muiden piikkiin ole opiskelijan perusoikeus”.
– Vastustatte riittävää toimeentuloa opiskelijalle, jolloin opiskelija joutuu tekemään loma-ajat töitä rahoittaakseen elämänsä. Hyväosaisilla toki on varaa valita (ja valittaa tulorajoista), Sivonen kirjoittaa Twitterissä.
– Opintorahan tasoa tulisi nostaa reilusti jotta työssäkäynti opintojen ohella ei olisi pakko, hän jatkaa.
Juhana Vartiaisen mukaan tulisi kysyä, onko hyvinvointivaltioon jo muodostumassa loputon tulonsiirtojen kierre.
– Sosiaaliturva ja julkispalvelut ovat hyvässä symbioosissa kapitalismin kanssa (lue tuore kirjani!). Mutta tällaiset kannanotot (tuo ei ole parodiaa!) saavat miettimään: luoko hyvinvointivaltio mahdottoman ”aina lisää tulonsiirtoja” -politiikkakierteen, jossa mikään ei riitä, Vartiainen kysyy.
Sosiaaliturva ja julkispalvelut ovat hyvässä symbioosissa kapitalismin kanssa (lue tuore kirjani!). Mutta tällaiset kannanotot (tuo ei ole parodiaa!) saavat miettimään: luoko hyvinvointivaltio mahdottoman ”aina lisää tulonsiirtoja” -politiikkakierteen, jossa mikään ei riitä? https://t.co/ov4qkb5Lec
— juhana vartiainen (@filsdeproust) July 5, 2019