Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiaisen mukaan oppisopimuksien vähyys nuorten työllistämiskeinona johtuu työsuhteen tes-ehdoista.
Vartiainen kertoo asiasta twitterissä pohtiessaan nuorison työllistymisväyliä. Hän ei näe oppisopimuskoulutusta nuorison väylänä.
– Työnantaja ei lähde tarjoamaan, kun vaatimuksena on täyden työsuhteen tes-edut, Vartiainen kertoo twitterissä.
Euroopan nuorisoportaalin julkaiseman tilaston mukaan nuorisotyöttömyys oli joulukuussa 2019 Suomessa 17,1 %. Luku on yli 11 prosenttiyksikköä korkeampi kuin Vartiaisen vertaamassa Saksassa, jossa lähes puolet nuorista hyödyntää hänen mukaansa oppisopimusta.
Kehittäminen portaikkomallin suuntaan olisi hänen mukaansa vaihtoehto.
– Toistaiseksi ay-liike ja vasemmisto on onnistunut sen estämään. Siksi oppisopimus ei ole meillä nuorisoväylä.
Oppisopimuskoulutuksen yhteydessä solmitaan työsopimus, jossa sovitaan mm. työsuhteen kestosta, koeajan pituudesta, työehtosopimuksesta ja työsopimuslain palkkaukseen liittyvistä ehdoista, joita ovat palkan suuruus, työaika ja loma-aika.
Oppisopimusopiskelija toimii saman työlainsäädännön piirissä kuin muutkin työntekijät. Tämän lisäksi oppisopimuksessa sovitaan henkilökohtaisesta opiskeluohjelmasta.
Oppisopimuksen tavoitteenmukainen työaika on 25 tuntia viikossa, jolloin työnantajan tulisi tarjota monipuolisesti opiskeltavaan alaan ja tutkintoon liittyviä työtehtäviä. 1-4 päivänä kuukaudessa olisi mahdollisuus päästä oppilaitoksen tarjoamiin opintoihin.
Youth unemployment, 12/19:
🇨🇿 4.3%
🇩🇪 5.8%
🇳🇱 6.7%
🇧🇬 7.0%
🇸🇮 7.9%
🇦🇹 8.3%
🇵🇱 9.2%
🇪🇪 9.9%
🇩🇰 10.3%
🇱🇹 10.4%
🇲🇹 10.5%
🇱🇻 11.0%
🇬🇧 11.2%
🇭🇺 12.4%
🇮🇪 12.6%
🇧🇪 13.8%
🇪🇺 14.1%
🇭🇷 16.1%
🇱🇺 16.6%
🇸🇰 16.6%
🇫🇮 17.1%
🇨🇾 17.2%
🇷🇴 17.5%
🇫🇷 18.8%
🇵🇹 19.3%
🇸🇪 20.2%
🇮🇹 28.9%
🇪🇸 30.0%
🇬🇷 35.6%— European Youth ❤️🇪🇺 (@EuropeanYouthEU) February 1, 2020
Se ei ole koskaan ollut nuorison väylä Suomessa — työnantaja ei lähde tarjoamaan, kun vaatimuksena on täyden työsuhteen tes-edut.
— juhana vartiainen (@filsdeproust) February 2, 2020
Voisi. Mutta toistaiseksi ay-liike ja vasemmisto ovat onnistuneet sen estämään. Siksi oppisopimus ei meillä ole nuorisoväylä ☹️ – toisin kuin Saksassa, jossa liki puolet nuorista käyttää sitä.
— juhana vartiainen (@filsdeproust) February 2, 2020