Juhana Vartiainen: Kyllä ihmiset ymmärtävät, budjettiesitys turvaa taloudenpidon uskottavuutta

Kokoomuksen kansanedustajan mukaan budjettiesityksen yhteydessä esitetyt lisäkeinot työllisyyden vahvistamiseksi tulevat suureen tarpeeseen.

Kokoomuksen kansanedustaja, kansantaloustieteilijä Juhana Vartiainen arvioi valtiovarainministeriön budjettiesitystä, jonka päälinjoista on kerrottu tänään.

Vartiaisen mukaan esitys osaltaan turvaa Suomen taloudenpidon uskottavuutta ja siten auttaa pääsemään eteenpäin kohti hallitusohjelman tavoitteita.

Niistä tärkeimmät ovat työllisyysasteen nostaminen 72 prosenttiin, julkisen velan kasvun taittaminen ja velaksi elämisen lopettaminen.

Vartiaisen mukaan budjettiesityksen yhteydessä esitetyt lisäkeinot työllisyyden vahvistamiseksi tulevat suureen tarpeeseen, ja niitä on tarpeen mukaan valmisteltava lisää.

– Laskutaitoinen ja rehellinen ihminen ymmärtää, että kun ikääntymiseen liittyvät menot vääjäämättä kasvavat, on samaan aikaan pidettävä tarkkaan silmällä muiden kustannusten kehitystä. Vielä tärkeämpää on toteuttaa jatkuvasti toimia, jotka kasvattavat työtä tekevän väestön osuutta.

– Se tarkoittaa kynnysten madaltamista sekä ihmisille ottaa töitä vastaan että yrityksille palkata työntekijöitä. Nykyisellä työtä tekevien määrällä ei ole mahdollista rahoittaa nykyisiä julkisia menoja. Tämä ei ole mikään mielipidekysymys”, Vartiainen painottaa tiedotteessaan.

Vartiaisen mukaan on olennaista, että hallituksen talouspolitiikan linja pitää ja tavoitteissa pysytään.

Poimintoja videosisällöistämme

– Toimet pitää mitoittaa sen mukaisesti ja tarvittaessa tehdä lisää. Ikävä kyllä näyttää siltä, että maailmantalouden epäselvät näkymät ja viennin ongelmat korostavat tarvetta lisäuudistuksille.

Kun Kikyn takia kaikki tehokkaimmat keinot eivät ole käytössä, on jäljellä olevista työkaluista otettava irti maksimaaliset tehot. Sellaiset puheet, että nyt olisi kaikki ikävän tuntuiset ratkaisut tehty, ovat sanojasta riippumatta silkkaa haihattelua, Vartiainen muistuttaa.

Vaikka kyse on Vartiaisen mukaan ikävistä uudistuksista, juuri uudistamalla kohennetaan suomalaisten odotettavissa olevaa hyvinvointia.

Budjettiesityksessä toimeenpannaan aiemmin hallitusohjelmassa ja kehysriihessä sovittuja säästöjä, jotka tähtäävät yhteensä neljän miljardin euron kokonaissopeutukseen vuoden 2019 tasolla. Budjettiesityksessä on myös lisäpanostuksia, jotka on valittu ennen muuta työllisyysperusteisesti.

– Oppositio varmasti tulee haukkumaan säästöt ja sen lisäksi arvostelemaan lisäpanostuksia riittämättömiksi. Ihmiset eivät muka ymmärrä, miksi kustannuksia pyritään hillitsemään. Sellaiset alentuvat puheenvuorot aliarvioivat suomalaisia.

– Itse olen siinä käsityksessä, että kansalaiset ymmärtävät keskimääräistä poliitikkoa paremmin Suomen taloustilanteen. Meiltä poliitikoilta odotetaan toimia tilanteen korjaamiseksi eikä tarpeetonta kauhistelua ja dramatisointia, Vartiainen alleviivaa.

Mainos