Juhana Vartiainen: Kokoomusta syytetään että joku haluaa liittyä siihen – outoa

Kansanedustaja ihmettelee Kaj Turusen puoluevaihtoa seurannutta kohua.

Kansanedustaja Juhana Vartiainen tuli itse kokoomukseen vuoden 2015 eduskuntavaalien alla. Hän kommentoi Twitterissä kansanedustaja Kaj Turusen tiistaina julkistettua siirtymistä sinisistä kokoomukseen.

– Ei kai mikään puolue ikinä ole estänyt halukasta tulokasta liittymään puolueeseen/eduskuntaryhmään. Eihän tämä meistä (kokoomuksesta) lähtenyt, Juhana Vartiainen toteaa keskustelijalle.

– Ymmärrätkö, tämä ei lähtenyt meistä. Turunen halusi tulla, Vartiainen jatkoi.

– Nyt aliarvioidaan kansanedustajan oman toiveen ja pohdinnan merkitystä. Vaikeita päätöksiä. Ei mikään puolue estä tulemasta mukaan. Ja jos olisi ollut monen monta kuukautta hiljainen ”salaliitto” tulevasta vaihdosta, sitäpä vasta olisi paheksuttu – syystäkin – sen paljastuessa, Juhana Vartiainen totesi toisessa keskustelussa puoluevaihdoksen aikataulusta.

Sinisten ryhmäjohtaja Simon Elo paheksui tiistaina iltapäivällä, että ”jos tämä olisi ’ylimitoitettu melske’ kuten (Petteri) Orpo väittää niin ei hän vaivautuisi pitämään erikseen lehdistötilaisuutta”.

– On vaan niin outoa, että kokoomusta syytetään siitä, että joku haluaa liittyä siihen, Juhana Vartiainen vastasi Simon Elolle.

Mainos