Juhana Vartiainen: Jos kolmikanta on tuota mieltä, yleissitovuus pitää purkaa

Kansanedustaja Juhana Vartiainen (kok.) ja Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder ajautuivat Twitterissä sanasotaan paikallisesta sopimisesta.

Juhana Vartiainen kehotti Twitterissä jakamaan Suomen Yrittäjien ja Perheyritysten liiton tiedotetta, jonka mukaan luottamusmiespakko on perustuslain vastainen ja tuhoaa paikallisen sopimisen.

Suomen Yrittäjien ja Perheyritysten liitto vastustavat työmarkkinajärjestöjen tulkintaa siitä, että järjestäytymättömissäkin yrityksissä sopijaosapuolena pitäisi olla luottamusmiehen silloin, kun työehtosopimus niin määrää. Järjestöjen mukaan tämä tulkinta tuhoaa tavoitteen työpaikkasopimisen lisäämisestä ja sitä kautta työllisyyden parantamisesta.

Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder vastasi Vartiaisen tviittiin näin:

– Juhana hyvä. Jos haluaa joustot tessistä, se tapahtuu samalla tavalla kuin järjestäytyneessä yrityksessä. Ette halua ymmärtää.

Vartiainen jatkoi keskustelua:

Poimintoja videosisällöistämme

– Jos yritys eivätkä sen työntekijät ole järjestäytyneitä, et sallisi samoja oikeuksia kuin järjestäytyneille. Pöyristyttävää, Vartiainen vastasi.

Fjäder totesi, että jos työehtosopimusten säännöt kelpaavat järjestäytyneille yrityksille, saavat kelvata muillekin.

– SY haluaa vain joustot, tuli nyt selväksi, Fjäder jatkoi viitaten Suomen yrittäjiin.

– Jos teidän kolmikantanne on tuota mieltä, yleissitovuus on pakko purkaa ja tullaan purkamaan. Aivan varmasti, Vartiainen ilmoitti Fjäderille.

Vartiaisen mielestä olennaista on, että voidaan sopia paikallisen henkilöstön kanssa, oltiin sitten ammattiliiton jäseniä tai ei.

Vartiaisen mukaan SAK:ssa ja STTK:ssa ei hyväksytä luottamusmieheksi muuta kuin ammattiliiton jäsentä. Akavan käytännöistä hän sanoi, ettei tiedä.

Mainos