Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä sanoo Uutissuomalaiselle keskustan olevan sitä mieltä, ettei metsien hakkuita tarvitse vähentää. Hän nostaa punavihreiden näkemykset uhaksi metsien hyödyntämiselle ja metsäalan työpaikoille.
– Punavihreä puoli kieltäisi käytännössä metsien käytön kokonaan ja sitä kautta suomalaiset työpaikat, Sipilä toteaa.
Hänen mukaansa hiilinielu kasvaa ja suomalainen metsänhoitotapa sallii sen, että puunkäyttöä hieman lisätään.
– Me haluamme tavoitella samaan aikaan sekä metsän hiilinielujen vahvistamista että uusia investointeja puun käytön lisäämiseksi.
Juha Sipilän mukaan kestävän metsänkäytön pysäyttäminen olisi suuri virhe myös ilmastonmuutoksen näkökulmasta.
Keskusta haluaa maanantaina julkaistavassa metsäohjelmassaan muun muassa, että metsänomistajia kannustetaan sitomaan hiiltä metsiin ja puupohjaisiin tuotteisiin ja että hiilensidonnan kannusteita kehitetään sekä kansainvälisesti että kansallisesti.
Keskusta esittää, että yritystoiminnallisen pääomatulon, kuten elinkeinotoiminnasta ja maa- ja metsätaloudesta saadun pääomatulon verotusta tulee keventää korottamalla yrittäjävähennystä 8–10 prosenttiin. Kevyempi verotus kannustaisi puun myyntiin ja investointeihin.